Geoblog.pl    gilberta    Podróże    Podróż życia    Wielkie Sekwoje po raz kolejny

Wielkie Sekwoje po raz kolejny

Stany Zjednoczone
Stany Zjednoczone, Fresno

Spie w tanim motelu 6, wiec nie ma sniadanka :( Zbieram sie zatem sprawnie i wyruszam w strone parku narodowego Wielkich Sekwoi. Wreszcie zobacze nie tylko wysokie, ale i grube drzewa.

Droga do parku wiodla przez wielkie plantacje pomaranczy i winnice. Faktycznie Kalifornia to winem plynaca kraina. Winko jest smaczne i tanie, ale ja za czesto nie mam powodow sie nim delektowac. Ciezko wybrac sie na winny szlak i degustowac winko w winiarniach, gdy sie jest jedynym kierowcom swojego pojazdu.

Wreszcie dojechalam do parku. Ku mojemu milemu zaskoczeniu, nie bylo wcale sporo turystow. Zostawilam samochod przy visitor center i po zakupieniu mapki ze szlakami (niestety tym razem w darmowej gazetce informacje byly bardzo lakoniczne) pojechalam darmowym busikiem na poczatek szlaku, ktory wybralam do General Sherman Station. Stamtad juz tylko chwilka i stanelam przed najwiekszym drzewem na swiecie. Genneral Sherman Tree nie jest ani najwyzszy, ani najgrubszy, ale ma ponoc najwieksza mase razem z korzeniami i ponad 3000 lat! Chyle czola przed staruszkiem.

Pozniej wedrowalam sobie po lesie roznymi, czasem wyasfaltowanymi! sciezkami. Zaspokoilam swoja potrzebe zobaczenia i obejscia wokol nie tylko wysokich, ale i grubych czerwonych mamutowcow. Ich czerwonopomaranczowe pnie ladnie kontrastuja z ciemnym lasem. Niektore drzewa, i to nawet te najwieksze nazwane nazwiskami znanych osob, mialy na swojej korze slady ognia. Nie dowiedzialm sie, kiedy byl tu pozar... ale jak wiecie pozary w Kaliforni latem to normalka, nawet wsrod sekwoi.

Park Narodowy Grand Sequoia jest polaczony z parkiem Kings Canyon. W jego ramach lezy najwyzszy sczyt USA Mount Whitney. Zeby na niego wejsc, trzeba dostac pozwolenie, gdyz pozwalaja na to limitowanej liczbie osob w roku.

Ja juz nie zajezdzalam do Kings Canyon, zeby sobie nie robic smaku gorkami. Jestem na wysokosci 2500 m.n.p.m., a jeszcze przed chwila bylam nad oceanem. Nad oceanem piekne sloneczko, a tu zaczelo sie chmurzyc i padac. Bez wiekszego zalu wyruszylam wiec do Fresno, aby tam znalezc jakis wypadpwy motel na jutrzejsze przywitanie sie ze slynnym Yosemite.

wiernykibic
wiernykibic - 2008-08-20 06:18
Aniu, przed wyjazdem do Parku Yosemite koniecznie trzeba sie zapoznać z poniższa informacją:

Komunikat Departamentu Lesnictwa Yosemite
"W swietle wzrastajacej czestosci konfliktow czlowiek/grizzly, Departament Lesnictwa doradza turystom, mysliwym oraz wedkarzom przedsiewziecie dodatkowych srodkow ostroznosci i zachowanie wzmozonej czujnosci podczas przebywania w terenie. Radzimy, aby ludzie znajdujacy sie w terenie nosili male, glosne dzwonki na swoim ubraniu po to, aby nie zaskakiwac niedzwiedzi, ktore sie ich nie spodziewaja. Doradzamy rowniez noszenie ze soba aerozolu o zapachu pieprzu na wypadek spotkania z niedzwiedziem. Bardzo dobrym rozwiazaniem jest uwazne rozgladanie sie za sladami aktywnosci niedzwiedzi. Bedac w terenie nalezy umiea rozroznic odchody czarnego niedzwiedzia od niedzwiedzia grizzly. Odchody czarnego niedzwiedzia sa mniejsze i zawieraja sporo jagod i futra wiewiorek. Odchody niedzwiedzia grizzly zawieraja male dzwoneczki i pachna pieprzem"

Marcin O.
Marcin O. - 2008-09-19 09:26
ale małe drzewka ;)), a szyszeczki no no nie chciał bym dostać takimi szyszkami po głowie ;))

wiernykibic
wiernykibic - 2008-09-28 16:38
Naprawdę są czerwone i wysokie i szerokie jak widać. Czytałam, ze odkryto na ich wierzchołkach całe lasy- czyli drugie drzewka- sosny, daglezje, krzewy itd oraz oczywiscie drobne zwierzaki. Taki las w lesie. Niesamowite. Zjawisko to jest badane.

gilberta
Ania T